Terrarium Workshop

Hi everyone,

Like everyone else, I’ve been into terrariums lately. That’s why, my sweet husband got me a huge terrarium glass as a new year present (Love you baby :* )

Before we start to make our enormous terrarium, I wanted to learn how to do it properly. So, I attended to a terrarium workshop today. I will try to explain how to make a simple terrarium.

There are two types of terrariums: Closed and Open. Closed terrariums are appropriate fortropical plants, such as mosses, ferns and air plants because of the humid environment. On the other hand, open terrariums are better for dry plants such as succulents. Today, I made an open terraium which is easier for beginning.

So, you need a container for your plants. It could be anything from glass jars to teapots or mugs. We used a basic glass bell jar. I prefered to use it sideway for a modern look.

First you need to put some pebbel at the bottom. It will help holding water and prevent the roots from bruising. Then you need to put a layer burlap before you put your soil. The height of the soil should be deep enough for your plants. After putting enough soil, you can make little holes to plant. You should work your way from behind to front for easier application. After you plant you can brush your leafs to clean from soil and put some decorative stuff like cinnamon sticks. And ta-daa! Your little terrarium is ready. I can’t wait to make the huge one and share with you guys. If you have any questions, please comment below.

Love,

s.


 

Herkese merhaba,

Bir çok kişi gibi ben de bir süredir teraryumlara merak salmıştım. Dünya tatlısı eşim yeni yıl hediyesi olarak bana dev bir teraryum fanusu almış. Birlikte bu büyük teraryumu yapmadan önce minik bir teraryum yaparak başlamak istedim ve bugün bir teraryum workshopuna katıldım. Öncelikle, nasıl teraryum yapılır, teraryum yaparken nelere ihtiyacınız var, kısaca bahsedeceğim. Sonra da bugünkü workshopta yaptığım tereryumdan bir kaç fotoğraf paylaşmak istiyorum.

Aslında kapalı ve açık olmak üzere iki tip teraryum var. Kapalı teraryumlar nemi seven tropik bitkiler için uygun. Bu tip teraryumlarda aslında bir ekosistem kuruyorsunuz. Bu konu da oldukça ilgimi çekse de yapması ve yaşatması biraz ileri seviye bilgi ve tecrübe istediğinden, ben açık teraryumla başladım. Açık teraryumlarda ise kapalı olaların aksine çok su sevmeyen sukulent, aloevera gibi kaktüs familyasından bitkiler rahatlıkla yaşıyor.

Açık teraryum için öncelikle bir kaba ihtiyacınız var. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış, reçel kavanozundan çaydanlığa istediğiniz kabı kullanabilirsiniz. Biz bugün standart bir fanus kullandık, ben yan kullanmayı tercih ettim.

Öncelikle kabınızın en altına bir miktar çakıl taşı koymalısınız. Biz toz çakıl taşı kullandık, İkea’dan ya da herhangi bir yapı marketten bulabilirsiniz. Sonrasında üstüne dışarıdan görünmeyecek şekilde bir çuval bezi koymalısınız. Biz fotoğraflarda gördüğünüz yeşil malzemeyi kullandık (adını hatırlamıyorum :)) ama hocamız çuval bezinin de kesinlikle aynı işi göreceğini söyledi. Çuval bezinizin üstüne torf toprağı en az bitkilerinizin saksı boyu kadar eklemelisiniz. Torf toprağı da fidanlıklarda ya da yapı marketler de bulabilirsiniz, ev bitkilerinin çoğunda bu toprak kullanılıyor-muş.

Toprağınızı da elinizin arkası ile bastırarak düzelttikten sonra, bitkilerinizi dikmek istediğiniz yerlerde minik çukurlar açmaya başlayabilirsiniz. Rahat çalışabilmek için öncelikle en arkadan başlamalısınız ve bir bitkiyi dikip yerini sağlamlaştırmadan diğerii ekmeye başlamamalısınız. Eğer siz de fanusu benim gibi yan kullanmak isterseniz, bir püf nokta da uzun bitkinizi fanusun açık tarafına dikmek, böylece rahat rahat uzayabilir. Bitkilerinizi diktikten sonra bir tahta kaşığın arkasıyla toprağı düzeltip, bir fırçayla camdaki ve yapraktaki toprakları temizleyebilirsiniz. Dilerseniz doğal ip, kozalak parçaları ve tarçın çubukları gibi doğal materyallerle teraryumunuzu süsleyebilirsiniz. Bittikten sonra yapraklarına gelmeyecek şekilde sulayabilirsiniz. Sonrasında da 10 günde bir bir çay bardağı su yeterli olacaktır.

Ben şimdiden büyük fanusum için çılgınca heyecanlanıyorum. Umarım siz de evinizde denersiniz. Herhangi bir sorunuz olursa,lütfen yazmaktan çekinmeyin.

Sevgiler,

s.

DSC_0119DSC_0118DSC_0127DSC_0130DSC_0128DSC_0135DSC_0137DSC_0140DSC_0138DSC_0147DSC_0149

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s